fbpx

אתגר 22

להיות חזיר

מבט אל חייו של חזיר, בעל-חיים עם אינטליגנציה של ילד בן 3, שבתעשיית הבשר כורתים את איבריו ללא הרדמה וכולאים אותו בכלוב ריסון

חזיר הוא חיה סקרנית במיוחד, אינטליגנטית וחברותית.

הידעת?
חוקרים מסכימים כי האינטליגנציה של חזירים משתווה לזו של ילדים בני 3.
בניגוד לתדמית שדבקה בו, חזיר דווקא מעדיף סביבה נקייה, ונוהג להטיל את הפרשותיו הרחק ממקום המנוחה שלו. אך בתעשיית הבשר המכלאות כל-כך קטנות, שהדבר אינו אפשרי. המכלאות הצפופות והמטונפות הן חשופות ונטולות גירויים. הן לא מאפשרות לחזיר לספק את סקרנותו ואת צרכיו הגופניים והחברתיים.

שמחים ומשחקים על הדשא

גורי חזירים שמחים ומשחקים על הדשא

 גור חזיר: חיתוך איברים ללא הרדמה

כבר בימים הראשונים לחייו סובל גור חזיר סדרת עינויים קשים: סירוס, חיתוך השיניים, האוזניים והזנב. כל זאת ללא הרדמה או אלחוש.

הידעת?
מחקרים הראו כי חזירים חולמים, מגיבים כשקוראים בשמם ונהנים ממשחקי כדור, מהאזנה למוזיקה ואפילו ממשחקי וידאו.
חיתוך השיניים מתבצע כיוון שבתנאי הצפיפות הקשים בדיר החזירים נעשים אלימים ותוקפים זה את זה. מסיבה זו גם חותכים להם את הזנב – כדי שהחזירים לא ינשכו זה את זה באיבר הבולט, בהעדר כל גירוי או משחק אחר במכלאה שאין בה דבר מלבד סורגים ובטון. במקום לספק להם תנאים בסיסיים, מעדיפים בתעשיית הבשר להמשיך "לאחסן" את החזירים כאילו היו קופסאות שימורים, ופשוט לקצוץ את איבריהם בעודם חיים כדי למזער נזקים כלכליים הנגרמים מהנשיכות.

הסירוס נועד למנוע ריח לוואי של הבשר, ומתבצע על-ידי חיתוך שק האשכים בסכין ומשיכת כל אשך עד שקורעים את צינורית הזרע. הגור זועק ומשתולל במצוקה, וכמה ימים לאחר הניתוח הוא עדיין רועד, מקיא וסובל מכאבים עזים. ומדוע חותכים את אוזני החזיר? כדי להחדיר תוויות או ליצור צורות שמשמשות לזיהוי.

בגיל שלושה-ארבעה שבועות יילקח החזרזיר מאמו לגמילה בכפייה (באופן טבעי הגמילה מסתיימת בהדרגה רק לאחר שלושה-ארבעה חודשים). חזיר זכר יישלח לפיטום במכלאות צפופות או בתא פיטום בגודל גופו. החזירה תוחזק גם היא במכלאות ולאחר מכן בכלובי הריון.

חזירות בכלובי הריון - בלי יכולת להסתובב

חזירות בכלובי הריון - בלי יכולת להסתובב

אמא חזירה: כלואה בכלוב הריסון

לחזירה הנקבה מצפים חיים של מכונת ייצור – מהריון להנקה וחוזר חלילה.

הידעת?
חזירים מתקשרים זה עם זה, וחוקרים הצליחו לפענח יותר מ-20 מקולותיהם. גורי חזירים עונים לקריאות אמם, ששרה להם שירים בעת הנקתם.
בערך בגיל חצי שנה מזריעים אותה לראשונה, ולרוב יהיה זה בן אדם שיפרה אותה באופן מלאכותי, ברגישות האופיינית לפס ייצור. במשך ההיריון ותקופת ההנקה תיכלא החזירה בכלוב צר, בערך בגודל גופה, העשוי מוטות ברזל עבים. הכלוב כל-כך קטן עד שהחזירה אינה מסוגלת אפילו להסתובב בו. השכיבה ללא כל תזוזה מנוונת את גופה של החזירה. עצמותיה ושריריה נחלשים עד כדי-כך שהיא מתקשה לעמוד. זיהומים ופצעי לחץ כרוניים נוצרים מההשתפשפות ברצפה המזוהמת ובסורגי הכלוב.

בשר חזיר: שחיטה הומאנית?

בערך בגיל שנתיים וחצי או שלוש מתחילה החזירה לסבול מבעיות בפוריות וממחלות שונות. למגדלי החזירים, שסחטו את גופה עד קצה גבול יכולתו, כבר לא משתלם להחזיקה בחיים והיא מובלת לשחיטה, יחד עם החזירים הזכרים, שהוחזקו במכלאות צפופות ומטונפות ופוטמו עד שהגיעו למשקל שבו משתלם להורגם.

מכיוון שממילא שחיטת חזיר אינה כפופה לחוקי הכשרות, נוהגים להמם את החזיר לפני השחיטה במה שמכונה במערב "שחיטה הומאנית". אולם צילומים שתיעד צוות החקירות של "אנונימוס" ונחשפו בתכנית "כלבוטק" מראים כי אין הרבה קשר בין השפה המכובסת לבין המציאות. בהובלה למשחטה שומע החזיר את זעקות חבריו ונתקף חרדה. על מנת לזרזו מכה אותו הפועל בשוקר חשמלי. במשחטה, אוחז הפועל בראשו במעין צבת ענקית, שהפעלתה משחררת זרם חשמלי חזק. מכיוון שהעובדים ממהרים וגם אינם מיומנים במיוחד, רבים מהחזירים המיוסרים נותרים בהכרה או מתעוררים ומשתוללים כעבור מספר שניות. במקרים אלה חוזרים על הפעולה שנית. כדי להרוג את החזיר נועצים בחזהו סכין ומותירים אותו לדמם.

קראו עוד: