fbpx

אתגר 22

 גרגורים של חתולים וחברים אחרים

מגרגרות בעונג כשמלטפים אותן, מתחככות ברגליים, רובצות בשמש – סוזי קוסטון מספרת על קווי דמיון בין החתולים שהיא מגדלת בבית לבין חיות שניצלו ממשקים תעשייתיים

סוזי קוסטון מנהלת כבר עשר שנים את הארגון הכי גדול באמריקה לבתי מחסה לחיות שניצלו מתעשיית המזון, Farm Sanctuary. היא מנהלת שלושה בתי מחסה בניו יורק וקליפורניה, ואחראית על הטיפול במאות פרות, חזירים, כבשים, עזים, תרנגולים, תרנגולי הודו, ברווזים ואווזים שניצלו מתעשיות החי. וכל זה רק בשעות העבודה שלה – בלילה, כשהיא חוזרת הביתה, מחכים לה גם שמונה חתולים.

 קוסטון מוצאת לא מעט דמיון בין החתולים בבית לבין בעלי החיים במקלטים. בדיוק כמו החיות שגרות אצלנו בבית, לכל חיה וחיה בתעשיית המזון יש אישיות מיוחדת משלה. הן רגישות, נבונות וחברותיות. בראיון לאתר catchannel חולקת קוסטון כמה מנקודות הדמיון בין חיות המשק לחברינו החתוליים.

 1. חתולים ותרנגולי הודו: גרגורים של תענוג

כמו חתולים, גם תרנגולי הודו נהנים כשמלטפים אותם, ולפעמים הם נהנים עד כדי-כך שהם מתחילים לגרגר. הגרגור נשמע ממש כמו גרגור של חתול והוא אומר בשלווה "אני בגן עדן!".

2. חתולים וכבשים: התחככות ברגליים

החתול אוהב להתחכך ברגליים שלכם? גם כבשים עושות את זה! כמו חתולים, כבשים אוהבות להתחכך ברגלי האנשים שהן אוהבות. כמה מהכבשים אצלנו יכולות לבלות עשר דקות תמימות בהתגרדות על הג'ינס של בני האדם החביבים עליהן.

3. חזירים וחתולים: טעם בררני בבני-אדם

חתולים ידועים כבררנים בחברה שהם בוחרים, וגם לחיות המשק יש העדפות ברורות. לכולן יש אנשים שמועדפים עליהם, ואנשים שהן פחות אוהבות. חזיר כעסן, למשל, יבהיר לך טוב מאוד שאת לא האדם שבא לו לראות. לעומת זאת חזירים – או כל חיית משק אחרת – שחושבים שאת נפלאה, יראו לך את זה ברגע שאת נכנסת לסככה שלהם ויפגינו כלפייך חיבה לא מוסתרת.

4. פרות וחתולים: יצורים סקרניים

חתולים הם לא היצורים הסקרנים היחידים; גם פרות סקרניות ומתעניינות מה עושים האחרים. הפרות אצלנו אוהבות לעקוב אחרי חיות שנכנסות לחלקה שלהן. חיות גדולות כמו פרות ועגלים לא באמת יכולות לעקוב בחשאי, אבל לא נראה שזה מפריע להן להתגנב מאחורי חתולים, סנאים, תרנגולות, או כל מי שמשוטט לו פנימה, רק כדי להבין מי הוא.

בסרטון הזה הן סקרניות במיוחד לגבי מכונית שנשלטת בשל רחוק:

5. חתולים ועזים: רוצים לעשות חיים

החתולים שלכם אוהבים לטפס פתאום על עץ או לרדוף זה אחרי זה בבית כמו משוגעים? גם עזים משוגעות על משחקים. הן אוהבות לרוץ, לקפוץ ולהשתולל. מתקני השעשועים של העזים (חבילות חציר או כל דבר שהן יכולות לטפס עליו) במקלטים שלנו כבר עמדו בכמה וכמה משחקי מחבואים ותופסת פרועים ורבי-משתתפות.

6. חזירים וחתולים: מקום תחת השמש

בכל הנוגע למציאת המקום המושלם תחת השמש, חזירים יכולים לנצח את החתולים עם רגל קשורה מאחורי הגב. חזירים הם מבעלי החיים הכי אינטליגנטיים שיש, והם אוהבים גירויים אינטלקטואליים, אבל הם גם משוגעים על התענוגות הפשוטים של התגרדות יסודית ושנת צהריים. (שלא כמו חתולים, הם גם חובבים מושבעים של אמבטיות בוץ).

7. תרנגולות וחתולים: התכרבלות על הברכיים

חתולים הם לא היחידים שאוהבים להתכרבל בחיק חמים – גם הרבה תרנגולות אוהבות את זה! יש תרנגולות שהדבר האהוב עליהן מכול הוא לשבת על הברכיים של מישהו אהוב ולקבל ליטופים בראש. הכרתי כמה תרנגולות שאפילו אהבו לרכוב לאנשים על הכתפיים.

8. פרות וחתולים: חיבה לליקוקים

לפרות לא יצא שם של חיות שמקפידות על ניקיון כמו חתולים, אבל גם פרות מבלות הרבה זמן בטיפוח עצמן ואחרים. הן מלקקות את הצאצאים שלהן, הן מלקקות את החברות הטובות ביותר שלהן בעדר, והן גם מלקקות חברים אנושיים. הליקוק הוא הדרך שלהן להושיט יד עוזרת (או לשון עוזרת), להביע חיבה ולנחם בשעת צער.

בסרטון הזה פרה מלקקת בחיבה כלבלב שבא לבקר:

9. עזים וחתולים: כיף ומשחקים

בדיוק כמו שחתולים יבלו שעות בהתקפות על חתיכת חבל על הרצפה, גם חיות משק מאלתרות לעצמן משחקים. למשל, בכל פעם שמניחים ארגז מלא חפצים ליד מקסי העז, היא תרחרח אותו, תוציא את מה שבפנים ותאלתר לעצמה צעצועים מהמציאות הטובות ביותר.

העזים בסרטון הזה משחקות בכדור יוגה ורוד:

10. חזירים וחתולים: אהבת אם

כמו חתולות, חיות משק הן אמהות מסורות ומגוננות. האמהות החזירות ידועות בכך: הן בונות לתינוקות שלהן קן לישון בו בלילה (לפעמים גם אחרי שהתינוקות כבר מזמן התבגרו והיו לחזירים גדולים).

במה עוד דומים חתולים לחיות המשק? הם תלויים בנו כדי שיהיו להם חיים בטוחים ושמחים.

רוצים לעזור להם? הצעד הראשון הוא כמובן לאמץ חתולים אם יש לכם אפשרות כזו, לדאוג למים ולאוכל לחתולים בסביבת מגוריכם, ולא להתייחס כאוכל לתרנגולים, לעגלים ולשאר בעלי החיים שאתם פוגשים. מדריך מקוצר לצמחונים וטבעונים מתחילים.

יש לכם חצר גדולה והייתם רוצים לגדל בה תרנגולות? כנסו לכאן

למידע נוסף על Farm Sanctuary 

תודה ליהודית אופנהיימר על הסיוע בתרגום.